Úvod Frolíkova akademie

Frolíkova akademie - staňte se kávovým gurmánem

Milujete kávu tak jako my? Také vás láká ta symfonie chutí slibující příjemnější ranní probuzení? Káva je symbol odpočinku za nedělních odpolední i pomocník při náročných dnech. Kde ale vše začalo, jak se k nám káva dostala nebo jaké jsou její nejlepší odrůdy? To ví jen ti největší kávoví gurmáni. S námi jím budete i vy. A ještě vás za to odměníme certifikátem, podepsaným samotným panem Frolíkem.

Na stránku jsme připravili nejdůležitější informace o kávě. Na konci vás pak čeká test, který ověří, zda jste opravdovým znalcem. A když se vám jej zadaří vyplnit správně, čeká vás odměna. Certifikát kávového gurmána. Přijde vám, když si objednáte z Frolíkova e-shopu. Vše, co bude v závěrečném testu, najdete zde na stránce.

Uvařte si šálek své oblíbené kávy, pohodlně se usaďte a jdeme na to!

Legenda o objevu kávy

Věděli jste, že podle legendy může za objev kávy koza? Zaběhla se prý ke keři, který ji vábil svou vůní. Po bobulích vesele poskakovala a byla plná energie. Pasáček bobule donesl svatému muži. Ten je ale v domnění, že jde o drogu, rozčileně hodil do ohně. Aroma kávy ho však očarovalo a ani on jí neodolal. Dopřávat si ji tak začali i kněží.

Kolébka kávy a její cesta do Evropy

Kávovník je původem z Etiopie. Doložený je už v 6. století. Etiopané kávu nepili, ale žvýkali s kozím tukem. Z Etiopie ji donesli středověcí válečníci do Jemenu, nejspíš ve 13. století. Poté se dostala do Mekky – středu arabského světa. A zde také začínají vznikat první kavárny. Poutníci si kávu často přinesli do svého města jako voňavý suvenýr. Tak se dostala do Evropy.

Káva v ohrožení

Smutným milníkem pro všechny milovníky kávy je počátek 16. století. Náboženští vládci ji považovali za hřích stejně jako alkohol. Všechny zásoby zničili a pod trestem smrti zakázali její prodej. Ze strategicky umístěné Mekky se ale dostala do Káhiry, Damašku či Aleppa. Zde by nám ji pravděpodobně naservírovali.

Tři staletí rozkvětu kávy

V 18. a 19. století se konečně kávě dařilo. Zažívají rozpuk plantáže kávovníků i obchodování s nimi. Takzvaný kávový pás mezi 23. a 25. jižní rovnoběžkou si začal uvědomovat své bohatství. Ale to není vše. Na počátku 20. století pan Luigi Bezzera vynalézá espresso. Svůj vynález, který specifickým tlakem a teplotou vyčaruje voňavý nápoj, si také nechal svědomitě patentovat. A později se rozjela jeho sériová výroba.

Arabika vs. robusta.
Poznáte rozdíl?

Rozeznáváme dva hlavní druhy kávovníku. arabiku a robustu. Arabika, která zabírá 70 % světové produkce, má méně kofeinu a široké spektrum chutí a vůní. Robusta je méně náročná na pražení i pěstování. Má drobnější zrna a silnější zemitou chuť. Kofeinu v ní najdeme dvakrát více než v arabice.

Káva dnes aneb
kdo jí pěstuje nejvíc?

Kávu pěstuje více než 50 zemí světa. Afrika a Amerika jsou producentem arabiky, Asie si zase podmanila robustu. Na prvním místě je v produkci Brazílie, kterou následuje Vietnam a na třetím místě je káva z Kolumbie.

Šálek kávy je šálek zdraví

Kávu prostě milujeme! Proto se jí dle dostupných statistik na celém světě vypije přes dvě miliardy šálků za den. Po vodě je káva nejoblíbenější nápoj. A po ropě jde o nejprodávanější komoditu světa. Neškodí nám ale? Nikoliv! Studie z Harvardu prokázaly, že 1-3 šálky denně mají blahodárný vliv na naše zdraví.

A co káva od Frolíka?

To bychom nebyli my, abychom si nepověděli něco o té Frolíkově kávě… Patří mezi nejkvalitnější u nás. V současnosti má na trhu 6 směsí. V nich najdeme kávu z celého světa, zejména ze Střední a Jižní Ameriky, Asie a Afriky. Ukazatelem kvality je i to, že ji nenajdeme v supermarketech, ale u lokálních prodejců, na e-shopu a v kavárnách.

Teď už znáte cestu kávy. Chcete si své znalosti ověřit a vyhrát zajímavou cenu? Vyzkoušejte si náš test.

Spustit test

Čerstvá káva až domů

Nově rozvoz kávy přímo k vám domů

(platí pro Hradec Králové a okolí)

Rychlý kontakt

Jan Frolík - Pražírna kávy
Jiráskova 555
517 24 Borohrádek
ičo: 74913522

Tel.: +420 494 381 336
Mobil: +420 602 405 593
E-mail: kaficko@frolikovakava.cz

© 2018, Petr Frolík – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů (GDPR) | Mapa stránek

Eshop vytvořila eBRÁNA | eBRÁNA eshop s propojením na IS | Marketing eshopu

Zobrazit mobilní verzi

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.

Přeskočit na začátek stránky